|
Chłapowo to wieś rybacka, usytuowana 3 km na zachód od Władysławowa, lecz administracyjnie jest częścią Władysławowa. Tutaj w 1902 roku urodził się kaszubski pisarz Augustyn Necel, który jest uznawany za kronikarza dziejów Kaszubów. Jest autorem między innymi: "Krwawego sztormu", "Kutrów o czerwonych żaglach", "Sagi o szwedzkiej chëczy", "W pogoni za ławicami" oraz szkiców historyczne "Nie rzucim ziemi".
Wieś ta swoje początki ma już w XIV wieku, wtedy istniała pod nazwą Klappow. W centrum wsi przy ulicy Władysławowskiej znajduje się kaplica św. Barbary zbudowana w połowie XIX w. Zachowało się także kilka chałup o konstrukcji szkieletowej. W XIX wieku na terenie wsi odnaleziono skrzyniowe kultury wschodnio-pomorskiej. Cmentarz okazał się mieć ponad dwa i pół tysiąca lat. Wydobyto tu popielnice, szklane paciorki, wyroby z brązu, bursztynu oraz gliniane naczynia. Kiedyś wieś typowo rybacka przekształca się w turystyczną alternatywę dla Władysławowa. Przyjeżdża tu co raz więcej wczasowiczów szukających spokoju i czystego morskiego powietrza.
Osada jest usytuowana w bardzo malowniczym miejscu na wysokim klifowym brzegu, nieopodal Wąwozu Chłapowskiego, zwanego przez Kaszubów Rudnikiem lub Rudnikowym Żłobem. Jest to część Nadmorskiego Parku Krajobrazowego i rezerwatu Dolina Chłapowska o powierzchni 24,79 ha. Obszar niezwykle interesujący pod względem krajobrazowym, różnice poziomów dochodzą tu do 45 m, wąwóz ma bardzo strome stoki. W dziewiętnastym wieku istniała tu kopalnia węgla brunatnego. Rośnie tu urozmaicona flora: pierwiosnek lekarski, skalnica ziarenkowata, jaskier kaszubski, żarnowiec, rokitnik, townina, głóg oraz jałowiec. Jest to obszar niezalesiony. Jest to doskonały teren dla spacerów, a wąwóz kończy się na plaży. Niestety wąwóz ciągle się kurczy, ponieważ morze tu zabiera co roku około metr plaży. |